Check out Full list of Congress Candidates for Lok Sabha Elections 2019

Gearing up for the Lok Sabha Polls 2019, Indian National Congress has so far released 28 lists of 421 Candidates with Congress President Rahul Gandhi contesting from home turf Amethi, UPA Chairperson Sonia Gandhi from Raebareli, UP Congress Chief Raj Babbar from Moradabad, Priya Dutt from Mumbai North Central among others.

The party has inked an alliance with small parties in Uttar Pradesh, with NCP in Maharashtra, and with DMK in Tamil Nadu.

Here is the list of all 421 Candidates Declared by the party till now:

Uttar Pradesh

  1. Rahul Gandhi from Amethi
  2. Sonia Gandhi from Raebareli
  3. Salman Khurshid from his bastion Farrukhabad
  4. Imran Masood from Saharanpur
  5. Saleem Iqbal Shervani from Badaun
  6. Jitin Prasad from Dhaurahra
  7. Annu Tandon from Unnao
  8. Rajaram Pal from Akbarpur (Kanpur Dehat Seat)
  9. Brij Lal Khabri from Jalaun (SC Reserved Seat)
  10. Nirmal Khatri from Faizabad Lok Sabha Seat
  11. RPN Singh from Kushinagar
  12. Omwati Devi from Nagina (SC) Lok Sabha Seat
  13. Imran Pratagariya (in Place of Raj Babbar) from Moradabad Lok Sabha Seat
  14. Zafar Ali Naqvi from Kheri Lok Sabha Seat
  15. Kaisar Jahan from Sitapur Lok Sabha Seat
  16. Manjari Rahi from Misrikh (SC) Lok Sabha Seat
  17. Ramashankar Bhargava from Mohanlalganj (SC) Lok Sabha Seat
  18. Sanjay Singh from Sultanpur Lok Sabha Seat
  19. Ratna Singh From Pratapgarh Lok Sabha Seat
  20. Sriprakash Jaiswal from Kanpur Lok Sabha Seat
  21. Rakesh Sachan from Fatehpur Lok Sabha Seat
  22. Savitri Phule from Baharaich (SC) Lok Sabha Seat
  23. Bhal Chand Yadav (In place of Parvez Khan) from Sant Kabir Nagar Lok Sabha Seat
  24. Kush Saurabh from Bansgaon (SC) Lok Sabha Seat
  25. Pankaj Mohan Sonkar from Lalganj (SC) Lok Sabha Seat
  26. Lalitesh Pati Tripathi from Mirzapur Lok Sabha Seat
  27. Bhagwati Prasad Choudhary from Roberstganj (SC) Lok Sabha Seat
  28. Tanuj Punia from Baharaich (SC) Lok Sabha Seat
  29. Arvind Singh Chauhan from Gautam Budha Nagar
  30. Harendra Malik from Kairana Lok Sabha Seat
  31. Naseemuddin Siddiqui (In Place of Indira Bhatti) from Bijnor
  32. Om Prakash Sharma from Meerut
  33. Brijender Singh from Aligarh
  34. Pritam Lodhi from Hamirpur
  35. Bal Krishna Chauhan from Ghosi Lok Sabha Seat
  36. Harendra Aggarwal (In place of Dr OP Sharma) from Meerut
  37. Dolly Sharma from Ghaziabad
  38. Bansilal Pahadia from Bulandshahr
  39. Trilokiram Diwakar from Hathras reserved
  40. Preeta Harit from Agra SC
  41. Raj Babbar from Fatehpur Sikri
  42. Praveen Aron from Bareilly
  43. Virendra Kumar from Hardoi SC
  44. Bal Kunwar Patel from Banda
  45. Girish Chandra Pasi from Kaushambhi SC
  46. Sachin Choudhary (In place of Rashid Alvi) from Amorha
  47. Mahesh Pathak from Mathura
  48. Kunwar Sarvaraj Singh from Aonla Lok Sabha Seat
  49. Sanjay Kapoor from Rampur
  50. Maj JP Singh from Sambhal
  51. Brahm Swaroop Sagar from Shahjahanpur
  52. Pankaj Niranjan from Phulpur
  53. Supriya Shrinate (In place of Tanushree Tripathi) from Maharajganj
  54. Niaz Ahmed from Deoria
  55. Ashok Dohre from Etawah SC Lok Sabha Seat
  56. Dhirendra Pratap Singh from Shrawasti
  57. RK Chaudhary (In place of Ramashankar Bhargava) from Mohanalalganj SC
  58. Ummed Singh  Nishad from Ambedkar Nagar
  59. Krishna Patel from Gonda (Apna Dal -Faction)
  60. Raj Kishore Singh from Basti (Apna Dal -Faction)
  61. Rajesh Mishra from Salempur
  62. Devrata Mishra from Jaunpur
  63. Ajit Pratap Kushwaha from Ghazipur
  64. Shiv Kanya Kushwaha from Chanduali
  65. Rama Kant Yadav from Bhadohi
  66. Yogesh Shukla from Allahabad
  67. Dr Chandresh Upadhaya from Domariaganj
  68. Ajay rai from Varanasi
  69. Madhusudan Tiwari from Gorakhpur

Uttarakhand

  1. Pritam Singh from Tehri Garhwal
  2. Manish Khanduri from Garhwal
  3. Pradeep Tamta Almora SC
  4. Harish Rawat from Nainital-Udhamsingh Nagar
  5. Ambrish Kumar from Haridwar

Maharashtra

  1. Nana Patole from Nagpur Lok Sabha Seat
  2. Dr Namdev Dalluji Usendi from Gadchiroli-Chimur (ST) Lok Sabha Seat
  3. Priya Dutt from Mumbai North Central Lok Sabha Seat
  4. Milind Murli Deora from Mumbai South Lok Sabha Seat
  5. Sushil Kumar Shinde from Solapur (SC) Lok Sabha Seat
  6. KC Padavi from Nandurbar Reserved seat
  7. Kunal Rohidas Patil from Dhule
  8. Charulata Khajasingh Tokas from Wardha
  9. Manikrao G Thakare Yavatmal-Washim
  10. Eknath Gaikwad from Mumbai South Central
  11. Bhausab Kamble from Shirdi reserved seat
  12. Navinchandra Bandivadekar from Ratnagiri-Sindhudurg Parliament Seat
  13. Vilas Keshavrao Autade from Jalna
  14. Subhash Zambad from Aurangabad
  15. Machhindra Kamant from Latur Reserved seat
  16. Ashok Chavan from Nanded
  17. Hidayat Patel from Akola
  18. Kishore Uttam Rao from Gajbhiya from Ramtek SC
  19. Subhash Wankhede from Hingoli
  20. Suresh Dhanorkar (In Place of Vinayak Bangade) from Chandrapur
  21. Sanjay Nirupam from Mumbai North-West
  22. Urmila Matondkar from Mumbai North
  23. Dr. Ulhas Patil from Raver
  24. Mohan Joshi from Pune

Delhi

  1. JP Aggarwal from Chandi Chowk
  2. Sheila Dixit from North East Delhi
  3. Arvinder Singh Lovely from East Delhi
  4. Ajay Maken from New Delhi
  5. Rajesh Lilothia from North West Delhi-SC
  6. Mahabal Mishra from West Delhi
  7. Vijender Singh from South Delhi

Karnataka

  1. Prakash Hukkeri from Chikkodi
  2. Virupakshi S Sadhunnavar from Belgaum
  3. Veena Kashappanavar from Bagalkot
  4. Mallikarjun Kharge from Gulbarga SC
  5. BV Nayak from Raichur reserved
  6. Eshwar Khandra B from Bidar
  7. Rajashekhar Hitnal from Koppal
  8. US Ugrappa from Bellary ST
  9. DR Patil from Haveri
  10. Shamanur Shivashankarappa from Davanagere
  11. Mithun  Rai from Dakshina Kannada
  12. BN Chandrappa from Chitradurga SC
  13. Vijayshankar from Mysore
  14. R Dhruva Narayana from Chamarajanagar SC
  15. DK Suresh from Bangalore Rural
  16. Rizwan Arshad from Bangalore Central
  17. Dr M Veerappa Moily from Chikkballapur
  18. KH Muniyappa from Kolar SC
  19. BK Hariprasad from Bangalore South
  20. Krishna Byre Gowda from Bangalore North
  21. Vinay Kulkarni from Dharwad
  22. HB Manjappa from Davanagere

Rajasthan

  1. Madangopal Meghwal from Bikaner SC
  2. Rafique Mandela from Churu Lok Sabha Seat
  3. Shravan Kumar from Jhunjhunu
  4. Subhash Maharia from Sikar
  5. Jyoti Khandelwal from Jaipur
  6. Jitendra Singh from Alwar
  7. Abhijit Kumar Jatav from Bharatpur SC
  8. Sanjay Kumar Jatav from Karauli-Dholpur
  9. Savita Meena from Dausa ST
  10. Namo Narain Meena from Tonk-Sawai Madhopur
  11. Jyoti Mirdha from Nagaur
  12. Badriram Jakhar from Pali
  13. Vaibhav Gehlot from Jodhpur
  14. Manvendra Singh from Barmer
  15. Ratan Dewasi from Jalaore
  16. Raghuveer Singh Meena from Udaipur ST
  17. Tarachand Bhagora in Banswara ST
  18. Gopal Singh Idwa from Chittorgarh
  19. Ramnarayan Meena from Kota
  20. Bharatram Meghwal from Ganganagar (SC)
  21. Krishna Punia from Jaipur Rural
  22. Rijju Jhunjhunuwala from Ajmer
  23. Devkinandan Gurjar from Rajsamand
  24. Rampal Sharma from Bhilwara
  25. Pramod Sharma from Jhalawar-Baran Seat

Madhya Pradesh

  1. Kiran Ahirwar from Tikamgarh reserved
  2. Kavita Singh from Khajuraho
  3. Pramila Singh from Shahdol ST
  4. Madhu Bhagat from Hoshangabad
  5. Digvijaya Singh from Bhopal
  6. Meenakshi Natrajan from Mandsour
  7. Kanti Lal Bhuria from Ratlam ST
  8. Ramu Tekam from Betul ST
  9. Prabhanshu Thakur from Sagar
  10. Pratap Singh Lodhi frim Damoh
  11. Raja Ram Tripathi from  Satna
  12. Siddharth Tiwari from Rewa
  13. Ajay Singh Rahul from Sidhi
  14. Vivek Tankha from Jabalpur
  15. Kamal Maravi from Mandla ST
  16. Nakul Nath from Chhindhwara
  17. Prahlad Tipaniya from Dewas SC
  18. Babulal Malviya from Ujjain SC
  19. Dr Govind Muzaalda from Khargone ST
  20. Arun Yadav from Khandwa Seat
  21. Ram Niswas Rawat from Morena
  22. Jyotiraditya Scindia from Guna
  23. Shailendra Patel from Vidisha
  24. Mona Sustani from Rajgarh
  25. Dewasish Jararia from Bhind SC
  26. Ashok Singh from Gwalior
  27. Dinesh Girwal from Dhar ST

West Bengal

  1. Priya Roy Chowdhury from Coochbehar reserved
  2. Mohan Lal Basumta from Alipurduars
  3. Mani Kumar Darnal from Jalpaiguri
  4. Shankar Malakar from Darjeeling
  5. Deepa Dasmunshi from Raiganj
  6. Sadik Sarkar from Balurghat
  7. Isha Khan Chowdhury from Maldaha Uttar
  8. Abu Hasem Khan Chowdhury from Maldaha Dakshin
  9. Abhijit Mukherjee from Jangipur
  10. Adhir Ranjan Chowdhury from Baharampur
  11. Abu Hena from Murshidabad
  12. Intaj Ali Shah From Krishnanagar
  13. Smt. Minati Biswas From Ranaghat Sc
  14. Sourav Prasad From Bangaon Sc
  15. Mo, Alam From Barrackpur
  16. Saurav Saha From Dum Dum
  17. Smt- Subrota (Rashu) Dutta From Barasat
  18. Quazi Abdur Rahim From Basirhat
  19. Tapan Mondal From Jaynagar – Sc
  20. Krittidas Sardar From Mathurapur – Sc
  21. Soumya Aich Roy From Diamond Harbour
  22. Smt. Mita Chakraborty From Kolkata Dakshin
  23. Smt. Suvra Ghosh From Howrah
  24. Smt Shoma Ranisree Roy From Uluberla
  25. Debabrata Biswas From Sreerampur
  26. Pratul Saha From Hooghly
  27. Smt. Jyoti Das From Arambag – Sc
  28. Dipak Kumar Das From Kanthi
  29. Jagyeswar Hembram From Jhargram – St
  30. Sambhunath Chatterjee From Medinipur
  31. Nepal Mahato From Purulia
  32. Narayan Chandra Khan From Bishnlipijr Sc
  33. Siddhartha Majumder From Bardhaman Purba – Sc
  34. Ranajit Mukherjee From Bardhaman-Durgapur
  35. Abhijit Saha From Bolpur – Sc
  36. Imam Hossain From Birbhum
  37. Syed Shahid Imam from Kolkata Uttar
  38. Dr. Lakshman Chandra Seth from Tamluk
  39. Khandakar Mohammad Saifullah from Ghatal
  40. Biswarup Mondal from Asansol Parliamentary Seat

Himachal Pradesh

  1. Ashrey Sharma from Mandi
  2. Dr. Col. Dhani Ram Shandil from Shimla Reserved Seat
  3. Pawan Kajal from Kangra
  4. Ram Lal Thakur from Hamirpur

Gujarat

  1. Raju Parmar from Ahmedabad West (SC)
  2. Bharatsinh M Solanki from Anand
  3. Prashant Patel from Vadodara
  4. Ranjit Mohansinh Rathwa from Chhota Udaipur (ST)
  5. Naresh N Maheshwari from Kachchh reserved
  6. Dharmesh Bhimbhai Patel from Navsari Lok Sabha Seat
  7. Jagdish Thakor from Patan
  8. Lalit Kagathara from Rajkot
  9. Lalit Vasoya from Porbandar
  10. Punjabhai Vansh from Junagadh
  11. VK Khant from Panchmahal
  12. Dr. Tushar Chaudhary from Bardoli ST
  13. Jitu Chaudhary from Valsad Reserved
  14. AJ Patel from Mahesana
  15. DR, CJ Chavda from Gandhinagar
  16. Geetaben Patel from Ahmedabad East
  17. Somabhai Patel from Surendranagar
  18. Murubhai Kandoriya from Jamnagar
  19. Parthibhai Bhatol from Banaskantha
  20. Rajendra Thakor from Sabarkantha
  21. Paresh Dhanani from Amreli
  22. Manhar Patel from Bhavnagar
  23. Bimal Shah from Kheda
  24. Ashok Adhevada from Surat
  25. Babu Bhai Katara from Dahod
  26. Sherkhan Pathan from Bharuch

Bihar

  1. Mohd Javed from Kishanganj
  2. Tariq Anwar from Katihar
  3. Uday Singh alias Pappu Singh from Purnia
  4. Ranjeet Ranjan from Supaul
  5. Ashok Kumar from Samastipur
  6. Neelam Devi from Munger
  7. Meira Kumar from Sasaram
  8. Shatrughan Sinha from Patna Sahib
  9. Shashwat Kedar from Valmiki Nagar

Telangana

  1. Ramesh Rathod from Adilabad (ST) Lok Sabha Seat
  2. A Chandra Shekhar from Peddapalle (SC) Lok Sabha Seat
  3. Ponnam Prabhakar from Karimnagar Lok Sabha Seat
  4. K Madan Mohan Rao from Zahirabad Lok Sabha Seat
  5. Gali Anil Kumar from Medak Lok Sabha Seat
  6. A Revanth Reddy from Malkajgiri Lok Sabha Seat
  7. Konda Vishweshwar Reddy from Chevella Lok Sabha Seat
  8. Porika Balram Naik from  Mahabubabad Lok Sabha Seat
  9. Madhu Yashki Goud from Nizamabad
  10. M Anjan Kumar Yadav from Secunderabad
  11. Firoz Khan from Hyderabad
  12. Dr Ch Vamshichand Reddy from Mahbubnagar
  13. Dr Mallu Ravi from Nagarkurnol Reserved seat
  14. Uttar Kumar Reddy from Nalgonda
  15. Komatireddy Venkat Reddy from Bhongir
  16. Dommati Sambaiah from Warangal
  17. Renuka Choudhary from Khammam

Andhra Pradesh

  1. Shruthi Devi from Araku reserved seat
  2. Dola Jaganmohan Rao from Srikakulam
  3. Yedla Adiraju from Vizianagaram
  4. Sreeram Murthy from Anakapalle
  5. MM Pallam Raju from Kakinada
  6. Janga Gowtham from Amalapuram reserved
  7. Nalluri Vijaya Srinivas Rao from Rajahmundry
  8. Kanumuri Bapiraju from Narsaparum
  9. Jetti Gurunandha Rao from Eluru
  10. Gollu Krishna from Machilipatnam
  11. Shaik Mastan Vali from Guntur
  12. Pakkala Suribabu from Narasaropet
  13. Jesudasu Seelam from Bapatla reserved seat
  14. Dr. SDJM Prasad from Ongole
  15. Ahmed Ali Khan from Kurnool
  16. Kuncham Rajeev Reddy from Anantpur
  17. KT Sreedhar from Hindupur
  18. Gundlakunta Sreeramulu from Kadapa
  19. Chevaru Devakumar Reddy from Nellore
  20. Chinta Mohan from Tirupati reserved
  21. Mohd Shahjahan Basha from Rajampet
  22. Dr Cheemala Rangappa from Chittoor reserved
  23. Ramana Kumari Pedada from Vishakhapatnam
  24. Naraharsetti Narasimha Rao from Vijayawada
  25. J Laxshmi Narasimha Yadav from Nandayal

Manipur

  1. O Nabakishore Singh from Inner Manipur
  2. K James from Outer Manipur ST

Assam

  1. Swarup Das from Karimganj (SC) Lok Sabha Seat
  2. Sushmita Dev from Silchar Lok Sabha Seat
  3. Gaurav Gogoi from Kaliabor Lok Sabha Seat
  4. Sushant Borgohain from Jorhat Lok Sabha Seat
  5. Paban Singh Ghatowar from Dibrugarh Lok Sabha Seat
  6. Biren Singh Angti from Autonomous ST Seat
  7. Bhubneshwar Kalita from Mangaldoi
  8. MGVK Bhanu from Tezpur
  9. Pradyut Bordoloi from Nowgong
  10. Anil Borgohain from Lakhimpur
  11. Abu Taher Ali Bepari from Dhubri
  12. Sabda Ram Rabha from Kokrajhar ST
  13. Abdul Khaleque from Barpeta
  14. Bobbeeta Sharma from Gauhati

Jharkhand

  1. Subodh Kant Sahay from Ranchi
  2. Geeta Kora from Singhbhum ST
  3. Sukhdeo Bhagat from Lohardaga ST
  4. Manoj Kumar Yadav from Chatra
  5. Kirti Azad from Dhanbad
  6. Kalicharan Munda from Khunti ST

Odisha

  1. Pradeep Kumar Devta from Bargarh ST
  2. George Tirkey from Sundargarh
  3. Bhakhta Charan Das from Kalahandi
  4. Pradeep Manjhi from Nabarangpur ST Seat
  5. Manoj Kumar Acharya from Kandhamal
  6. V Chandrasekhar Naidu from Berhampur
  7. Samarendra Mishta from Bolangir
  8. Saptagiri Ulka from Koraput ST
  9. Fakir Mohan Naik from Keonjhar
  10. Navajyoti Patnaik from Balasore
  11. Madhumita Sethi from Bhadrak SC
  12. Dharanidhar Nayak from Kendrapara
  13. Pratima Mallick from Jagatsinghpur SC
  14. Satya Prakash Nayak from Puri
  15. Manas Jena from Jajpur SC
  16. Panchanan Kunungo from Cuttack
  17. Sarat Patnaik from Sambhalpur Lok Sabha Polls

Meghalaya

  1. Vincent H Pala from Shillong (ST) Lok Sabha Seat
  2. Dr Mukul M Sangma from Tura (ST) Lok Sabha Seat

Punjab

  1. Sunil Jakhar from Gurdaspur
  2. Gurjit Singh Aujla from Amritsar
  3. Santosh Singh Chaudhary from Jalandhar SC
  4. Dr. Rajkumar Chabbewal from Hoshiarpur SC
  5. Ravneet Singh Bittu from Ludhiana
  6. Preneet Kaur from Patiala
  7. Jasbir Singh Gill (Dimpa) from Khadoor Sahib
  8. Dr. Amar Singh from Fatehgarh Sahib SC
  9. Mohd Sadique from Faridkot
  10. Manish Tewari from Anandpur Sahib
  11. Kewal Singh Dhillon from Sangrur
  12. Sher Singh Ghubaya from Firozpur
  13. Amarinder Singh Raja Warring from Bhatinda

Haryana

  1. Kumari Selja from Ambala SC
  2. Ashok Tanwar from Sirsa SC
  3. Deepender Singh Hooda from Rohtak
  4. Shruti Chaudhary from Bhiwani-Mahendragarh
  5. Captain Ajay Singh Yadav from Gurgaon
  6. Nirmal Singh from Kurukshetra
  7. Bhavya Bishnoi from Hisar
  8. Kuldeep Sharma from Karnal
  9. Bhupinder Singh Hooda from Sonipat
  10. Avtar Singh Bhadana (In place of Lalit Nagar) from Faridabad

Chandigarh

  1. Pawan Kumar Bansal from the lone seat of Chandigarh

Dadra and Nagar Haveli

  1. Prabhu Ratnabhai Tokiya

Jammu and Kashmir

  1. Vikramaditya Singh from Udhampur
  2. Raman Bhalla from Jammu
  3. Haji Farooq Mir from Baramulla
  4. Ghulam Ahmad Mir from Anantnag
  5. Rigzin Spalbar from Ladakh

While Srinagar has been left for National Conference

Kerela

  1. Hibi Eden from Ernakulam Lok Sabha Seat
  2. Raj Mohan Unnithan from Kasargode
  3. K. Sudhakaran from Kannur
  4. M.K. Raghavan from Kozhikode Seat
  5. V.K. Sreekantan from Palakkad
  6. Remya Haridas from Alathur reserved seat
  7. T.N. Pratapan from Thrissur
  8. Benny Behanan from Chalakudy
  9. Dean Kuriakose from Idukki
  10. Kodikunnil Suresh from Mavelikera reserved seat
  11. Anto Antony from Pathanamthitta
  12. Shashi Tharoor from Thiruvananthapuram
  13. Shanimol Usman from Alappuzha
  14. Adoor Prakash from Attingal Lok Sabha Seat
  15. K Muraleedharan from Vadakara
  16. Rahul Gandhi from Wayand

Chhattisgarh

  1. Khel Sai Singh from Surguja reserved seat
  2. Laljeet Singh Rathia from Raigarh reserved seat
  3. Ravi Bhardwaj from Janjgir-Champa reserved seat
  4. Deepak Baij from Bastar reserved seat
  5. Biresh Thakur from Kanker reserved seat
  6. Atal Shrivastav from Bilaspur Lok Sabha Seat
  7. Bholaram Sahu from Rajnandgaon
  8. Pramod Dubey from Raipur
  9. Dhanendra Sahu from Mahasamund
  10. Jyotsna Mahant from Korba Parliamentary Seat
  11. Pratima Chandrakar from Durg

Arunachal Pradesh:

  1. Nabam Tukii from Arunachal West
  2. James Lowangcha Wangle from Arunachal East

Tamil Nadu

  1. Dr A Jayakumar from Tiruvallur reserved
  2. Dr A Chellakumar from Krishnagiri
  3. Dr MK Vishnu Prasad from Arani
  4. Selvi Jothi Mani from Karur
  5. Su Thirunnavukkarasar from Tiruchirappalli
  6. H Vasanthakumar from Kanniyakumari
  7. Karti Chidambaram from Sivaganga

Tripura

  1. Subal Bhowmick from Tripura West
  2. Pragya Deb Barman from Tripura East ST

Puducherry

  1. V Vathilingham from a lone seat of UT

Goa

  1. Girish Chodankar from North Goa
  2. Francisco Sardinha from South Goa

Daman and Diu

  1. Ketal Patel from the lone seat of UT

Nagaland

  1. KL Chishi from the lone seat of Nagaland Lok Sabha Seat

Sikkim

  1. Bharat Basnett from the lone seat of Sikkim Lok Sabha Seat

Andaman and Nicobar Island

  1. Kuldeep Rai Sharma from a lone seat of the Island

Ruling Bhartiya Janta Party has also started rolling out lists of Candidates with PM Modi seeking re-election from Varanasi Parliamentary Seat, BJP President Amit Shah contesting from Gandhinagar Seat replacing LK Advani.

Election Commission had on March 10 declared schedule for General Elections 2019. Lok Sabha Polls are slated for April-May this year that would spread on Seven Phases starting from April 11 to May 19. Counting of Votes and Results for the mega Battle of ballots will be announced on May 23 four days after the 7th phase of voting.

ALSO READ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here