Maharashtra Election 2019 Result : List of Winning candidates

Results for Maharashtra state were declared on October 24. The state went to the polls for its 288 assembly seats on October 21. Bhartiya Janta Party-Shiv Sena alliance bagged the maximum number of seats in the state elections.

Maharashtra recorded an estimated turnout of 59.08 percent, down from the 63.38 percent logged in 2014.

BJP secured a total of 105 seats while its alliance partner Shiv Sena won on 56 seats. Sharad Pawar-led Nationalist Congress Party came back to regain its credibility by winning 54 seats.

Congress party came on the fourth position with 44 seats. According to the Election Commission data, Bahujan Vikas Aaghadi won on 3 seats, while the All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen and Prahar Janshakti Party and Samajwadi Party won 2 seats each.

Traversing low on vote-share, Sawbhimani Pakasha, Rashtriya Samaj Paksha, Peasants and Workers Party of India, Maharashtra Navnirman Sena, Krantikari Shetkari Party, Jan Surajya Shakti and Communist Party of India (Marxist) were able to secure only 1 seat each.

It will be the first time that Maharashtra will have the BJP chief minister for the second successive tenure in the office.

Aaditya Thackeray won from Worli seat and CM Devendra Fadnavis won from Nagpur South-West seat.

Vote-Share of parties-

Major wins-

  • Akkalkuwa (ST): Adv KC Padavi (Congress)
  • Shahada (ST): Rajesh Udesing Padvi (BJP)
  • Nandurbar (ST): Vijaykumar Krushnarao Gavit (BJP)
  • Nawapur (ST): Naik Shirishkumar Surupsing (Congress)
  • Sakri (ST): Mohan Gokul Suryawanshi (BJP)
  • Dhule Rural: Kunalbaba Rohidas Patil (Congress)
  • Dhule City: Rajwardhan Raghujirao Kadambande (Independent)
  • Sindkheda: Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP)
  • Shirpur (ST): Kashiram Vechan Pawara (BJP)
  • Chopda (ST): Latabai Chandrakant Sonawane (Shiv Sena)
  • Raver: Chaudhari Shirish Madhukarrao (Congress)
  • Bhusawal: Sanjay Waman Sawkare (BJP)
  • Jalgaon City: Abhishek Shantaram Patil (Congress)
  • Jalgaon Rural: Gulabrao Raghunath Patil (Shiv Sena)
  • Amalner: Anil Bhaidas Patil (NCP)
  • Erandol: Chimanrao Rupchand Patil (Shiv Sena)
  • Chalisgaon: Mangesh Ramesh Chavan (BJP)
  • Pachora: Kishor Appa Patil (Shiv Sena)
  • Jamner: Girish Dattatraya Mahajan (BJP)
  • Muktainagar: Khadse Rohini Eknathrao (BJP)
  • Malkapur: Ekade Rajesh Panditrao (Congress)
  • Buldhana: Sanjay Rambhau Gaikwad (Shiv Sena)
  • Chikhli: Shweta Vidyadhar Mahale (BJP)
  • Sindkhed Raja: Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP)
  • Mehkar (SC): Sanjay Bhaskar Raymulkar (Shiv Sena)
  • Khamgaon: Akash Pandurang Fundkar (BJP)
  • Akot: Prakash Gunwantrao Bharsakale (BJP)
  • Balapur: Nitinkumar Bhikanrao Tale (Shiv Sena)
  • Akola West: Govardhan Mangilal Sharma @ Lalaji (BJP)
  • Akola East: Randhir Pralhadrao Sawarkar (BJP)
  • Badnera: Ravi Rana (Independent)
  • Amravati: Sulbha Sanjay Khodke (Congress)
  • Achalpur: Bachchu Babarao Kadu (Prahar Janshakti Party)
  • Arvi: Dadarao Yadaorao Keche (BJP)
  • Nagpur South West: Devendra Fadnavis
  • Bhandara (SC): Narendra Bhojraj Bhondekar (Independent)
  • Arjuni Morgaon (SC): Chandrikapure Manohar Gowardhan (NCP)
  • Tirora: Vijay Bharatlal Rahangdale (BJP)
  • Aheri (ST): Aatram Dharamraobaba Bhagwantrao (NCP)
  • Brahmapuri: Vijay Namdevrao Wadettiwar (Congress)
  • Bhokar: Ashokrao Shankarrao Chavan (Congress)
  • Naigaon: Rajesh Pawar (BJP)
  • Basmath: Chandrakant Alias Rajubhaiyya Ramakant Nawghare (NCP)
  • Badnapur (SC): Kuche Narayan Tilakchand (BJP)
  • Bhokardan: Santosh Raosaheb Danve (BJP)
  • Aurangabad Central: Jaiswal Pradeep Shivnarayan (Shiv Sena)
  • Aurangabad West (SC): Sanjay Pandurang Shirsat (Shiv Sena)
  • Aurangabad East: Atul Moreshwar Save (BJP)
  • Baglan (ST): Dilip Manglu Borse (BJP)
  • Niphad: Bankar Diliprao Shankarrao (NCP)
  • Dindori (ST): Sunil Prabhu (Shiv Sena)
  • Palghar (ST): Shrinivas Chintaman Vanga (Shiv Sena)
  • Boisar (ST): Rajesh Raghunath Patil (Bahujan Vikas Aaghadi)
  • Bhiwandi Rural (ST): Shantaram Tukaram More (Shiv Sena)
  • Shahapur (ST): Daulat Bhika Daroda (NCP)
  • Bhiwandi West: Chaughule Mahesh Prabhakar (BJP)
  • Bhiwandi East: Rais Kasam Shaikh (Samajwadi Party)
  • Ambernath (SC): Kinikar Balaji Pralhad (Shiv Sena)
  • Thane: Kelkar Sanjay Mukund (BJP)
  • Airoli: Ganesh Naik (BJP)
  • Belapur: Manda Vijay Mhatre (BJP)
  • Borivali: Sunil Dattatraya Rane (BJP)
  • Dahisar: Chaudhary Manisha Ashok (BJP)
  • Vikhroli: Raut Sunil Rajaram (Shiv Sena)
  • Bhandup West: Ramesh Gajanan Korgaonkar (Shiv Sena)
  • Kandivali East: Atul Bhatkhalkar (BJP)
  • Charkop: Yogesh Sagar (BJP)
  • Andheri West: Ameet Bhaskar Satam (BJP)
  • Andheri East: Ramesh Latke (Shiv Sena)
  • Chandivali: Dilip Bhausaheb Lande (Shiv Sena)
  • Ghatkopar East: Parag Shah (BJP)
  • Mankhurd Shivaji Nagar
  • Anushakti Nagar: Nawab Malik (NCP)
  • Chembur: Prakash Vaikunth Phaterpekar (Shiv Sena)
  • Vandre West: Adv. Ashish Babaji Shelar (BJP)
  • Dharavi (SC): Gaikwad Varsha Eknath (Congress)
  • Mahim: Sada Sarvankar (Shiv Sena)
  • Worli: Aaditya Thackeray
  • Shivadi: Ajay Vinayak Choudhari (Shiv Sena)
  • Byculla: Yamini Yashwant Jadhav (Shiv Sena)
  • Karjat: Mahendra Sadashiv Thorve (Shiv Sena)
  • Uran: Mahesh Baldi (Independent)
  • Alibag: Mahendra Hari Dalvi (Shiv Sena)
  • Ambegaon: Dilip Dattatray Walse Patil (NCP)
  • Baramati: Ajit Aanantrao Pawar (NCP)
  • Bhor: Sangram Anantrao Thopte (Congress)
  • Bhosari: Mahesh (Dada) Kisan Landge (BJP)
  • Kasba Peth: Mukta Shailesh Tilak (BJP)
  • Akole (ST): Dr. Kiran Yamaji Lahamate (NCP)
  • Sangamner: Vijay Alias Balasaheb Bhausaheb Thorat (Congress)
  • Nevasa: Balasaheb Alias Dadasaheb Damodhar Murkute (BJP)
  • Shevgaon: Monica Rajeev Rajale (BJP)
  • Rahuri: Prajakt Prasadrao Tanpure (NCP)
  • Parner: Nilesh Dnyandev Lanke (NCP)
  • Ahmednagar City: Sangram Arunkaka Jagtap (NCP)
  • Shrigonda: Pachpute Babanrao Bhikaji (BJP)
  • Karjat Jamkhed: Rohit Pawar (NCP)
  • Georai: Laxman Madhavrao Pawar (BJP)
  • Majalgaon: Prakash (Dada) Sundarrao Solanke (NCP)
  • Beed: Sandeep Ravindra Kshirsagar (NCP)
  • Ashti: Ajabe Balasaheb Bhausaheb (NCP)
  • Kaij (SC): Namita Akshay Mundada (BJP)
  • Parli: Dhananjay Panditrao Munde (NCP)
  • Latur Rural: Dhiraj Vilasrao Deshmukh (Congress)
  • Latur City: Amit Vilasrao Deshmukh (Congress)
  • Ahmadpur: Babasaheb Mohanrao Patil (NCP)
  • Udgir (SC): Bansode Sanjay Baburao (NCP)
  • Nilanga: Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP)
  • Ausa: Abhimanyu Dattatray Pawar (BJP)
  • Umarga (SC): Chougule Dnyanraj Dhondiram (Shiv Sena)
  • Tuljapur: Ranajagjitsinha Padmasinha Patil (BJP)
  • Osmanabad: Kailas Balasaheb Ghadge Patil (Shiv Sena)
  • Paranda: Tanaji Jaywant Sawant (Shiv Sena)
  • Kalmala: Sanjaymama Vitthalrao Shinde (Independent)
  • Madha: Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP)
  • Barshi: Rajendra Vitthal Raut (Independent)
  • Mohol (SC): Mane Yashwant Vitthal (NCP)
  • Solapur City North: Deshmukh Vijaykumar Sidramappa (BJP)
  • Solapur City Central: Shinde Praniti Sushilkumar (Congress)
  • Akkalkot: Kalyanshetti Sachin Panchappa (BJP)
  • Solapur South: Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP)
  • Pandharpur: Bhalake Bharat Tukaram (NCP)
  • Sangole: Adv. Shahajibapu Rajaram Patil (Shiv Sena)
  • Malshiras (SC): Ram Vitthal Satpute (BJP)
  • Phaltan (SC): Dipak Pralhad Chavan (Congress)
  • Wai:Makrand Laxmanrao Jadhav (Patil) (Congress)
  • Koregaon: Mahesh Sambhajiraje Shinde (Shiv Sena)
  • Man: Jaykumar Bhagwanrao Gore (BJP)
  • Karad North: Balasaheb Urf Shamrao Pandurang Patil (Congress)
  • Karad South: Chavan Prithviraj Dajisaheb (Congress)
  • Patan: Desai Shambhuraj Shivajirao (Shiv Sena)
  • Satara: Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinhraje (BJP)
  • Dapoli: Kadam Sanjayrao Vasant (NCP)
  • Guhagar: Bhaskar Bhaurao Jadhav (Shiv Sena)
  • Chiplun: Shekhar Govindrao Nikam (NCP)
  • Ratnagiri: Uday Ravindra Samant (Shiv Sena)
  • Rajapur: Avinash Shantaram Lad (Congress)
  • Kankavli: Nitesh Narayan Rane (BJP)
  • Kudal: Naik Vaibhav Vijay (Shiv Sena)
  • Sawantwadi: Deepak Vasantrao Kesarkar (Shiv Sena)
  • Chandgad: Rajesh Narasingrao Patil (NCP)
  • Radhanagari: Abitkar Prakash Anandrao (Shiv Sena)
  • Kagal: Mushrif Hasan Miyalal (NCP)
  • Kolhapur South: Ruturaj Sanjay Patil (Congress)
  • Karvir: P. N.Patil (Sadolikar) (Congress)
  • Kolhapur North: Chandrakant Pandit Jadhav (Congress)
  • Shahuwadi: Dr. Vinay Vilasrao Kore (Savkar) (Jan Surajya Shakti)
  • Hatkanangle (SC): Awale Raju (Baba) Jaywantrao (Congress)
  • Ichalkaranji: Prakashanna Awade (Independent)
  • Shirol: Ulhas Sambhaji Patil (Shiv Sena)
  • Miraj (SC): Dr. Suresh (Bhau) Dagadu Khade (BJP)
  • Sangli: Dhananjay Alias Sudhir Hari Gadgil (BJP)
  • Islampur: Jayant Rajaram Patil (Congress)
  • Shirala: Mansing Fattesingrao Naik (Congress)
  • Palus-Kadegaon: Kadam Vishwajeet Patangrao (Congress)
  • Khanapur: Sumanvahini R.R. (Aba) Patil (Congress)
  • Jath: Jagtap Vilasrao Narayan (BJP)

ALSO READ: Assembly Elections Counting Live : BJP-Shiv Sena coalition set to form govt in Maharashtra; No clear winner in Haryana

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here